“Dergi reklamlarından hiç fayda görmedim” diyenlere

Herkese merhaba,

Bugün, dergi reklamları hakkında sizlerle kısa bir sohbet etmek istiyorum.
Bu yazımız dergi reklamlarından fayda görmediğini düşünen firma yöneticilerine yönelik olacaktır!!!

   Öncelikle şu soruyu sorarak başlamak istiyorum;
   – Dergi reklamlarından beklentiniz neydi?
   – Hangi dergiye reklam verdiniz?
   – Siz o dergiyi ofisiniz dışında bir yerde gördünüz mü?
   – Hedef kitlenizin o dergiyi gördüğüne gerçekten inanıyor musunuz?

Bu soruların cevaplarını kendinize vererek yazının devamını okumaya başlayabilirsiniz.

Ülkemizde dergilerin en büyük problemi okur kitlesine ulaşamamak. Birçok dergi çok iyi içerikler oluştursa bile, okurlara ulaşamadığı için zaman içerisinde yok olup gidiyor. Bu güne kadar dergilere reklam vermiş firma yöneticileri de, bu okur ile buluşamayan dergilere reklam vererek fayda bekliyor. Peki yöneticiler neden okur ile buluşmayan (ya da buluştuğunu sandığı) dergilere reklam veriyor. Bunun 2 sebebi olabilir;
1. sebebi, reklamların ucuzluğudur.
2. sebebi; hatır gönül için verilmiş, hedef kitle ve tasarım dikkate alınmadan hazırlanmış reklamlardır.

   Ucuz reklam pahalı olabilir;

   Yıllardır toplama öğretilmiş bir düşüncedir; “Reklamın iyisi kötüsü olmaz.” Reklam ile ilgisi olmayan bir kişi bile bu cümleyi bilir ve işine geldiği gibi kullanır. Bir yıl olmuş 2019… Nasıl ki bir ürünün iyisi kötüsü oluyorsa, reklamın da iyisi kötüsü vardır. İyi reklam ve kötü reklam sadece tasarım ve içerik olarak değil, mecra olarak da karşımıza çıkmaktadır.
Size açık havada mecra pazarlayan firmanın, fiyatlarını düşürerek alakasız bir yerden alan satması, cebinizden çıkan rakam olarak azdır. Ancak yanlış konum olduğu için hiçbir fayda göremeyeceğinizden dolayı gereksiz yapılmış bir ‘masraftır’. Bu yüzden de çok pahalıdır.
Dergilerde bu şekildedir. 300-500 tane basılan bir dergi sadece firmaların masalarına ve dergiliklerine konuluyorsa ve geniş okur kitlesine ulaşmıyorsa, o dergiden fayda beklemeniz komik olacaktır. Çünkü kimsenin görmediği ya da çok az kişinin gördüğü bir dergi reklamından geri dönüş oranı da çok ama çok az olacaktır.

   Reklamı hatır için değil, planlayarak yayınlayın

Hatır için verilen reklamlardan fayda görmeyi bekliyorsanız göremezsiniz. Çünkü reklamcılık strateji ve planlama gerektiren bir iştir. Stratejiniz olmadan, okur kitlesini doğru analiz etmeden, yapılan reklamlar boşa atılmış ok misali, hedef olmadığı için bir başarıya ulaşmayacaktır. Eğer sizin hedef kitleniz X dergisini okumuyorsa, x dergisine reklam vererek fayda beklemeniz anlamsız olacaktır.

Peki BB Life Dergisi, markalara ne vaad ediyor;

BB Life Dergisi öncelikle Bursa’da en geniş kitleye ulaşan dergi konumundadır. Bunu nereden mi biliyoruz? Çünkü Bursa’nın en popüler kafe ve restoranlarının 1500’e yakın masasındayız. Aynı zamanda Medicana Hastanesi’nin ve anlaşmalı otellerin odalarındayız. Özel kapak tasarımları ve dikkat çeken platformu sayesinde masaya oturan herkesin dikkatini ilk anda çeken dergimize reklam vererek, çok geniş kitlelere ulaşabilir, markanızı, hizmetiniz ya da kampanyanızı o kitleye gösterebilirsiniz.

Sizde ayda minimum 300 bin kişiye ulaşan dergi içerisinde yer almak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir