Türkiye’de insanlar dergi okumuyor mu yoksa dergiler okurlara ulaşamıyor mu?

Sanırım bu Bursa dergilerinin hatta Türkiye’de yayımlanan dergilerin en önemli sorunu…
Biz hep “Türkiye’de insanlar dergi gazete okumayı bıraktı.” algısının arkasına sığınır olduk. Bir dergi okunmuyorsa bunun sebebini hep okurlardan bildik. Peki internetten gazete dergi okuyan kişiler, neden basılı yayın okumayı bıraktı? Ya da bıraktı mı ?

Öncelikle bu konuya girmeden önce sizlere iletişim fakültelerindeki ilk dersten bahsetmek istiyorum; Gazete ile televizyon arasındaki fark aslında dijital dünya ile basılı yayınlar arasındaki farklara çok benzer. Bu farklı öğrenirsek yüksek ihtimal basılı yayıncılığın devam etmesini sağlayabiliriz.

Gazete okumak için zaman ayırıp markete gitmemiz, gazete ve dergi için ücret ödememiz gerekiyor. Halbuki televizyon bu şekilde değil. Televizyonda haber izlemek için tek tuşa basmamız ve hiçbir ücret ödememiz gerekmez. Gazeteler geçmiş günün haberlere yer verirken, televizyonlar tüm son dakika haberlerini evinize taşıyabiliyor.
İşte dijital dünya da bu şekilde…
İnsanlar neden bayiye gidip gazete ve dergi almıyor?
Çünkü internetten haberler ücretsiz ve emek harcamadan ulaşabiliyor.
Bursa dergilerinin hatta Türkiye’deki yerel dergilerin de problemi budur aslında… Dijital dünyanın hayatımızın merkezine bu kadar girdiği dönemde neden Bursa’da dergileri ve gazeteleri ücret karşılığında satmaya çalışıyoruz.
İşte biz BB Life Dergisi olarak, Bursa’da yayımlanan dergilerden farklı bir şeyler yapmak istedik ve kendimize basılı mecraları değil, dijital mecraları rakip belirledik.
BB Life Dergisi olarak satış kaygımız olmadan yayıncılık yaptığımız için tek hedefimiz daha çok okura ulaşmak ve derginin okunmasını sağlamak.         Bunu da okurların en rahat ve dikkatlerinin en az dağınık olacağı zamanlarda karşılarına çıkarak yapıyoruz. Yani kafe ve restoranlarda masalarına misafir oluyoruz.

Gelişen teknoloji ve dijital dünyanın hayatımızın merkezine yerleşmesi, basılı yayıncılığında zor günlere girmesine neden olmuş durumda. Bursa’da birçok dergi yayın hayatına okurlara ulaşmadığı için son verirken, BB Life Dergisi her ay en az 200.000 kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor 🙂

Peki şimdi gelelim insanlar dergi okumuyor mu? Yoksa okuyacak dergiler okurlara ulaşamıyor mu sorusuna…
Biz Bursa’nın en yeni ama en farklı dergisi BB Life olarak şunu diyoruz; doğru yayıncılık ve doğru iletişim yapılırsa ( buna derginin konumlanması dahil) yapılırsa, insanlar dergi okuyor. Biz Bursa’nın en popüler bölgelerinde hizmet veren kafe ve restoranların masalarına bıraktığımız dergilerin incelenmesinden bunu görüyoruz. Bursa’da ve Türkiye’de insanlar dergi okuyor. Siz sadece onların yoluna çıkın 🙂
BB Life Dergisi olarak Bursa’nın en iyi dergisi olmak için her gün daha fazla çalışıyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir